O nas

Non/fiction – nieregularnik reporterski to nowy, niezależny magazyn, w którym najważniejsze są prawdziwe historie.

Startujemy z projektem nowego niezależnego magazynu reporterskiego. To pierwsze tego typu czasopismo na polskim rynku.

Macie szansę na wspieranie dziennikarstwa, które nie jest zależne od reklamodawców, wizji dużego wydawcy bądź korporacji. Powodzenie projektu zależy w dużej mierze od Was.

Zainspirowane zagranicznymi niezależnymi mediami, postanowiłyśmy stworzyć nową jakość. Za pomocą reportażu i wywiadu będziemy zgłębiać zarówno powracające tematy, jak i nowe zjawiska, wykraczając daleko poza newsy. Nieśpiesznie i dokładnie.

Non/fiction nie ma stałej redakcji. Publikujemy teksty osób, które siedzą „po uszy” w danym temacie, rozmawiamy ze specjalistami. Podajemy źródła, a daty i liczby prezentujemy w formie infografik, nad którymi nie zaśniecie. W przypisach znajdziecie dodatkowe informacje i propozycje tytułów, które mogą Was zainspirować do zgłębienia tematu na własną rękę.

Chcemy mówić o kwestiach dotyczących młodych tak, żeby dotrzeć do starszych pokoleń, i tak o problemach starszych, żeby przemówiły do młodych.

Non/fiction nie jest konkurencją dla tytułów z wieloletnią tradycją – raczej ich uzupełnieniem. Kibicujemy innym niezależnym magazynom oraz wydawnictwom, które wyznają podobne wartości i liczymy na współpracę.

Każdy numer będzie miał temat przewodni. Przyjrzymy się konkretnemu problemowi i związanym z nim stereotypom. Tematem pierwszego numeru jest „Głód”. Teksty dotyczą różnych wymiarów głodu: biedy, wykluczenia, ale także zaburzeń odżywiania, czy przemysłu promującego diety.

Non/fiction to coś więcej niż magazyn i działalność wydawnicza. To również fundacja, za pomocą której chcemy promować niezależne dziennikarstwo, czytelnictwo oraz wspierać młodych autorów.

Jesteśmy otwarci na sugestie czytelników, dyskusję – zarówno na łamach czasopisma, jak i w formie debaty na żywo. Czasy jednostronnej relacji wydawca-czytelnik już dawno minęły.

Chcesz się z nami podzielić ciekawym tematem lub swoją historią, opublikować tekst albo zdjęcia? Napisz do nas: redakcja@non-fiction.pl.