O nas

Non/fiction – nieregularnik reporterski to nowy, niezależny magazyn, w którym najważniejsze są prawdziwe historie.

Magazyn został założony w 2017 roku przez Karolinę Bednarz oraz Dorotę Groyecką. Zainspirowane zagranicznymi niezależnymi mediami, postanowiły stworzyć nową przestrzeń dla reportażu i dobrego dziennikarstwa – niezależnego od reklamodawców, wizji dużego wydawcy czy korporacji.

Non/fiction za pomocą reportażu i wywiadu zgłębia zarówno powracające tematy, jak i nowe zjawiska, wykraczając daleko poza newsy. Nieśpiesznie i dokładnie.

Każdy numer ma temat przewodni, w którym przyglądamy się konkretnemu problemowi i związanym z nim stereotypom. Tematem pierwszego numeru Non/fiction jest Głóddrugiego Domtrzeciego – Praca, czwartego – Zwierzę, piątego – Szkoła, szóstego – Ziemia, siódmego – Media, a ósmego – Głowa.

Magazyn nie ma stałej redakcji. Publikujemy teksty osób, które siedzą „po uszy” w danym temacie, rozmawiamy ze specjalistami. Podajemy źródła, a daty i liczby prezentujemy w formie infografik, nad którymi nie zaśniecie. W przypisach znajdziecie dodatkowe informacje i propozycje tytułów, które mogą Was zainspirować do zgłębienia tematu na własną rękę.

Chcemy mówić o kwestiach dotyczących młodych tak, żeby dotrzeć do starszych pokoleń, i tak o problemach starszych, żeby przemówiły do młodych.

Non/fiction nie jest konkurencją dla tytułów z wieloletnią tradycją – raczej ich uzupełnieniem. Kibicujemy innym niezależnym magazynom oraz wydawnictwom, które wyznają podobne wartości i liczymy na współpracę.

Non/fiction to coś więcej niż magazyn i działalność wydawnicza. To również fundacja, za pomocą której chcemy promować niezależne dziennikarstwo, czytelnictwo oraz wspierać młodych autorów.

Jesteśmy otwarci na sugestie czytelników, dyskusję – zarówno na łamach czasopisma, jak i w formie debaty na żywo. Czasy jednostronnej relacji wydawca-czytelnik już dawno minęły.

Chcesz się z nami podzielić ciekawym tematem lub swoją historią, opublikować tekst albo zdjęcia? Napisz do nas: redakcja@non-fiction.pl.