Publikuj u nas!

PISZ DLA NAS!

Zakończyliśmy zbieranie prac do 7. numeru MEDIA, który planujemy wydać na początku kwietnia 2020.

Już wiosną 2020 planujemy rozpocząć pracę nad kolejnym numerem. Dlatego warto śledzić nasze media społecznościowe, bo to tam pojawi się informacja o rozpoczęciu naboru.

Staramy się odpowiadać na wszystkie zgłoszenia, ale czasami zajmuje nam to dłuższą chwilę – jesteśmy niewielką redakcją niezależnego czasopisma, prosimy więc o cierpliwość 🙂

Szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda współpraca z „Non/fiction”, znajdziecie PONIŻEJ.


ZASADY WSPÓŁPRACY Z „NON/FICTION”

Jakich tekstów szukamy?

Decydujemy się tylko na oryginalne teksty, wcześniej nie publikowane (ani w prasie, ani na serwisach internetowych, ani na blogu) i nie tworzone „zza biurka”. Ważne jest dla nas to, aby autor spędził w danym mieście czy kraju wystarczająco dużo czasu, żeby mógł o nim swobodnie opowiadać.

Jeśli posiłkujesz się przy pisaniu literaturą lub artykułami z prasy, poprosimy o zaznaczenie źródeł w tekście, najlepiej w formie przypisu.

Jak najlepiej zgłosić temat?

Im bardziej szczegółowe zgłoszenie, tym większe prawdopodobieństwo, że wybierzemy Twoją propozycję. Przed zgłoszeniem warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • Dlaczego chcesz pisać na ten temat? Dlaczego jest to dla ciebie ważne?
  • Jeśli pisały już o tym media, czym będzie różni się twoje podejście do tematu?
  • Czy masz już bohaterów? Jeśli tak – napisz o nich kilka słów – dlaczego właśnie ich wybrałeś? Jeśli jeszcze nie masz konkretnych postaci, jak zamierzasz je znaleźć?
  • Czy zrobiłeś już wstępny research dotyczący zagadnienia, o którym piszesz? Z jakich źródeł korzystałeś?

Im więcej konkretów, tym lepiej, np:

„Chciałbym napisać o zjawisku/zdarzeniu X w miasteczku Y, gdzie spędziłem Z czasu/będę tam przez najbliższe parę miesięcy/mam zamiar wrócić. Mam kontakt do A, B i C, którzy opowiedzieli mi o zjawisku X.”

Jeśli masz już gotowy tekst, załącz go do formularza, ale zamieść również krótki opis w treści wiadomości.

Własne zdjęcia albo inne materiały graficzne są jak najbardziej mile widziane – załącz je w niskiej rozdzielczości do formularza.

Jak wygląda redakcja tekstów?

W trakcie pracy z autorami przeprowadzamy pogłębioną redakcję i szczegółowo sprawdzamy źródła. Czasami teksty wracają do autora kilka(naście) razy. Nie oznacza to, że tekst jest zły – tylko, że chcemy, żeby był jeszcze lepszy.

Jak podawać źródła w tekście?

Wszystkie informacje, których autor reportażu nie zdobył sam (nie był świadkiem zdarzenia, nie opowiedział mu nim bohater), trzeba zaznaczyć w tekście. Wypowiedzi osób, które pochodzą np. z wywiadów opublikowanych wcześniej w prasie, filmów, sztuk teatralnych, piosenek, wierszy, a nawet wypowiedzi z mediów społecznościowych, trzeba zaznaczyć w cudzysłowie i opatrzyć odpowiednim przypisem. Podobnie szczegółowe informacje historyczne, dane statystyczne czy specjalistyczne wyrażenia, przy których posiłkowaliśmy się lekturą bądź filmem.

Nad tym, jak przypisy zostaną zaprezentowane w tekście, zadecydujemy podczas składu numeru wspólnie z naszym zespołem graficznym.

Przykładowy poprawnie przygotowany przypis:

L. Jeffery, Chagos Islanders in Mauritius and the UK: Forced Displacement and Onward Migration, Oxford University Press 2011, s. 18.

Stealing a Nation [film], reż. J. Pilger, S. Crotty, C. Martin, Granada Television 2004.

Czy robicie fact-checking?

W „Non/fiction” bardzo ważna jest dla nas rzetelność dziennikarska, dlatego przeprowadzamy fact-checking. Nie robimy tego dlatego, że nie ufamy naszym autorom – wręcz przeciwnie. Po prostu chcemy się upewnić, że nic nie umknęło w tłumaczeniu, spisywaniu cytatu z pierwotnego źródła. Dlatego możemy poprosić Cię o podesłanie nam swoich notatek, zdjęć, które są opisywane w tekście czy artykułów na temat, który opisujesz. Im będziesz miał większy porządek w swoich źródłach, tym cały proces będzie łatwiejszy dla obu stron.

Podsumowując: jeśli część twojej narracji bazuje na zewnętrznych źródłach, musi to być odpowiednio wyjaśnione/zaznaczone w tekście lub/oraz przypisie.

Czy płacicie za teksty?

Tak – płacimy za wszystkie teksty, ilustracje oraz zdjęcia publikowane na łamach „Non/fiction”. Nie mamy stałych stawek – ustalamy wynagrodzenie indywidualnie, biorąc pod uwagę długość tekstu, staranność jego przygotowania, ilość pracy, która był wymagana (np. wyjazdy, rozmowy ze specjalistami). Stawkę ustalamy po zaakceptowaniu tekstu i przyjęciu go do redakcji.

Co jeśli nie dam jednak rady napisać tekstu?

Zdajemy sobie sprawę, że zdarzają się sytuacje losowe, które uniemożliwiają dokończenie pracy. Prosimy wtedy o jak najszybszy kontakt na redakcja@non-fiction.pl.