Podcast – czym jest i jak go stworzyć

Choć jest to słowo coraz bardziej popularne, pojawiło się w naszym języku dość niedawno. Nadal nie wszyscy wiedzą, co to słowo właściwie oznacza, jak tworzymy podcasty i gdzie możemy się z nimi zapoznać. Postaram się nieco przybliżyć ten temat.

Czym właściwie jest podcast?

Podcast to nagranie dźwiękowe, rozprowadzane z zastosowaniem technologii RSS. Ukazuje się w postaci odcinków. Słowo to powstało z połączenia słów iPod (odtwarzacz muzyczny od firmy Apple) i broadcast (angielskie wyrażenie oznaczające „nadawać”). Są bardzo wygodne, gdyż nie trzeba angażować wzroku, można w tym czasie gotować obiad czy sprzątać, a nawet prowadzić auto. Nie trzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczą słuchawki. Podcastów możemy słuchać poprzez aplikacje na telefon lub na YouTube.

Jak stworzyć podcast?

Swój podcast może tak naprawdę stworzyć każdy. Wystarczy mieć coś ciekawego do powiedzenia. Są podcasty na różne tematy. Jest to też bardzo ciekawy pomysł na reklamę swojego biznesu. Można go nagrać nawet telefonem, bez żadnego dodatkowego sprzętu. Warto jednak pamiętać, by w pomieszczeniu, w którym nagrywamy było cicho. Dobra akustyka to podstawa, dlatego nie nagrywaj w pustym pomieszczeniu, gdzie jest echo. Pamiętaj też, żeby wcześniej zaplanować co chcesz powiedzieć. Jeśli nie masz planu odcinek może wyjść chaotycznie. Po nagraniu i zmontowaniu materiału, zadbaj o jego dystrybucję i promocję. Zadbaj, by Twoje dzieło pojawiło się na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.