Latest Posts

Bhrugu Aranya: świat stworzony przez człowieka – reportaż Martyny Wojtkowskiej

Tekst znalazł się w finale Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją”. 

Na początku było pytanie, kiedy mam okres. Bo lepiej, żebym nie przyjeżdżała w te dni. Jak to? Uzgodniłyśmy przecież termin, wzięłam tydzień wolnego w pracy i przed wyjazdem dzwonię dopytać, co powinnam ze sobą zabrać. Spakować: kalosze, ciuchy robocze. Nie przywozić: mięsa, jajek, papierosów, alkoholu, narkotyków, okresu. 

Read More

Najlepsza robota na świecie – wywiad ze Stevanem Dojčinovićem

ilustracja: Zuza Puszcz

Stevan Dojčinović – rocznik 1985, serbski dziennikarz śledczy, założyciel Crime and Corruption Reporting Network w Belgradzie, autor książki Šarić. Jak bałkański kartel kokainowy podbił Europę[1]*, laureat Knight International Journalism Award za 2019 rok.

Tomasz Żornaczuk: Niedawno wróciłeś z Waszyngtonu, gdzie odebrałeś nagrodę Knight International Journalism Award, przyznaną ci przez International Centre for Journalism. Komuś spoza świata mediów te nazwy niewiele mówią.

Stevan Dojčinović: To prawda, ale w rzeczywistości to jedna z najważniejszych nagród dziennikarskich, jaką można otrzymać w Ameryce. Każdego roku otrzymują ją dwie osoby. Nagradzany jest całokształt pracy, nie konkretny artykuł. Nagroda jest znana szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale jej laureaci natychmiast zwracają na siebie międzynarodową uwagę. Z dnia na dzień stajesz się znaną osobą w świecie mediów.

Read More

Wyobraź sobie świat, w którym nikt nic nie robi – wywiad z Anną Alboth

ilustracja: Maja Sołtysik

Anna Alboth – dziennikarka i aktywistka, zajmuje się głównie tematyką mniejszości i migracji, publikuje w mediach polskich i zagranicznych. Zorganizowany przez nią Marsz dla Aleppo w 2017 r. był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Obecnie pracuje dla organizacji pozarządowej Minority Rights Group (MRG) jako koordynatorka projektu medialnego Media, Minorities, Migration. Z mężem prowadzi bloga „Family Without Borders”, który dwukrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych blogów w Polsce oraz otrzymał nagrodę „National Geographic Traveller” za najlepszy blog podróżniczy w roku 2011. 

Anna MikulskaRatowanie świata brzmi jak banał?

Anna Alboth: Ja się z tym nie zgadzam. Mamy coraz większe możliwości wpływania na rzeczywistość, a wraz z nimi rośnie odpowiedzialność za świat. Możemy i powinniśmy robić coraz więcej. 

Read More

Powinieneś być przewodnikiem w konflikcie – rozmowa z Georgianą Ilie

zdjęcie: Cătălin Georgescu

Școala9 (gra słów – rumuńskie nouă, czyli „dziewięć”, oznacza również „nowa”) to projekt internetowy, który założyli twórcy wydawanego już od 10 lat rumuńskiego kwartalnika kulturalnego „DoR”. Tak jak w prawdziwej szkole, znajdziemy tutaj: Klasę, Laboratorium i Sekretariat – przestrzenie, w których spotykają się głosy uczniów, nauczycieli i rodziców. Na stronie codziennie pojawia się jeden materiał, poświęcony czasem sprawom przyziemnym (jak np. brak papieru w szkolnej toalecie), czasem zaś tym sięgającym ustaw i ministerialnych stanowisk. Artykuły, którym towarzyszą starannie wykonane ilustracje, nie są długie, bo jak mówi redaktor naczelna Georgiana Ilie, „nie o to chodzi, żeby czytelnik musiał spędzić nad tekstem dwie godziny”. Tekst ma być przystępny i dotrzeć do jak najszerszego grona, również do bohaterów opowieści.

Read More

Najpierw natura, potem matura – reportaż Katarzyny Kojzar

ilustracja: Konrad Trzeszczkowski

Na scenie stoi nastolatka w niebieskiej bluzie i śniegowcach. Włosy ma zaplecione w dwa długie warkocze. „Zdiagnozowano u mnie zespół Aspergera. Chodzi w nim mniej więcej o to, że odzywam się tylko wtedy, kiedy uznaję to za konieczne. Teraz właśnie jest ten moment”[1] – mówi, a wśród publiczności sztokholmskiej edycji TEDx słychać stłumiony śmiech. Ona jest śmiertelnie poważna. Nie przerywa wystąpienia. Opowiada, że boi się przyszłości. Tego, że jej dzieci zapytają, dlaczego nikt nie zadziałał, kiedy był na to czas. Dlaczego pozwoliliśmy na wyginięcie tylu gatunków, zaśmiecenie mórz i zdegradowanie przyrody.

To Greta Thunberg, 16-letnia Szwedka, która chce zmienić świat.

A z nią młodzież z wielu zakątków Ziemi.Read More