Latest Posts

Nie gloryfikuję cierpienia – wywiad z Mirą Marcinów

Obrazek jest pierwszą ilustracją zapowiadającą nowy numer. Na zielono-turkusowym tle widzimy kobietę, a przed nią klatka z czerwonym sercem, która jest otwierane przez dwie czerwone dłonie.
ilustracja: Dorota Piechocińska

Dorota Groyecka: W Historii polskiego szaleństwa przeczytałam, że dzisiaj nie ma miejsca na smutek. W pierwszym odruchu zgodziłam się z tym zdaniem. Ale potem zaczęłam sobie do niego przykładać obecną sytuację pandemii, nastroje związane ze zmianami klimatycznymi. I zaczęłam się zastanawiać, czy nie jest odwrotnie: czy może nie ma dziś miejsca na radość?

Mira Marcinów: Wydaje mi się, że po prostu znacznie trudniej mówić o radości niż o smutku. Niekoniecznie zgodziłabym się, że nie ma miejsca na radość. Jest trudniejsza do rozmowy, nazwania. Łatwiej pisze się i mówi paradoksalnie, przynajmniej w interesujący sposób, o tym, co trudne, smutne, niż o tym, co wesołe, radosne.

Read More

Ludzkie historie wypełniają pustkę – rozmowa z Moniką Sznajderman

Rozmowa z Moniką Sznajderman o jej najnowszej książce Pusty las, prowadzeniu wydawnictwa i życiu w odosobnieniu oraz zgłębianiu historii – jednostkowej
i powszechnej.

Obrazek przedstawia Monikę Sznajderman na tle zawierającym plamy przechodzące od ciemnego granatu, przez fiolet, poprzez fuksję, jasny róż i kończące na bladym pomarańczowym i czerwieni.
ilustracja: Arkadiusz Hapka

Małgorzata Szerfer-Niechaj: Czym Wołowiec zasłużył sobie na książkę?

Monika Sznajderman: Wołowiec jest oczywiście pod wieloma względami szczególny, ale najbardziej zasłużył sobie na moją opowieść tym, że tu akurat mieszkam. Historia Wołowca to także moja historia, jestem jej częścią, odkąd tu zamieszkałam, ja także ją tworzę. A tworząc teraźniejszość, buduję przeszłość dla tych, którzy nadejdą po mnie.

Read More

Bhrugu Aranya: świat stworzony przez człowieka – reportaż Martyny Wojtkowskiej

Tekst znalazł się w finale Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją”. 

Zdjęcie zostało wykonane w pomieszczeniu, w którym jedynym oświetleniem są świece, które oświetlają konkretne punkty oświetlenia. Po lewej stronie widzimy mężczyznę, który śpiewa, a przed nim na stole leży telefon komórkowy z włączonym wyświetlaczem. Tworzy on ciekawy kontrast w stosunku do naturalnego światła świec.

Na początku było pytanie, kiedy mam okres. Bo lepiej, żebym nie przyjeżdżała w te dni. Jak to? Uzgodniłyśmy przecież termin, wzięłam tydzień wolnego w pracy i przed wyjazdem dzwonię dopytać, co powinnam ze sobą zabrać. Spakować: kalosze, ciuchy robocze. Nie przywozić: mięsa, jajek, papierosów, alkoholu, narkotyków, okresu. 

Read More

Najlepsza robota na świecie – wywiad ze Stevanem Dojčinovićem

Ilustracja Zuzy Puszcz przedstawia Stevana Dojčinovića. Portret utrzyma jest w kolorach pomarańczy i purpury.
ilustracja: Zuza Puszcz

Stevan Dojčinović – rocznik 1985, serbski dziennikarz śledczy, założyciel Crime and Corruption Reporting Network w Belgradzie, autor książki Šarić. Jak bałkański kartel kokainowy podbił Europę[1]*, laureat Knight International Journalism Award za 2019 rok.

Tomasz Żornaczuk: Niedawno wróciłeś z Waszyngtonu, gdzie odebrałeś nagrodę Knight International Journalism Award, przyznaną ci przez International Centre for Journalism. Komuś spoza świata mediów te nazwy niewiele mówią.

Stevan Dojčinović: To prawda, ale w rzeczywistości to jedna z najważniejszych nagród dziennikarskich, jaką można otrzymać w Ameryce. Każdego roku otrzymują ją dwie osoby. Nagradzany jest całokształt pracy, nie konkretny artykuł. Nagroda jest znana szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale jej laureaci natychmiast zwracają na siebie międzynarodową uwagę. Z dnia na dzień stajesz się znaną osobą w świecie mediów.

Read More

Wyobraź sobie świat, w którym nikt nic nie robi – wywiad z Anną Alboth

Ilustracja przedstawiające Annę Alboth. Szkic wykonany został przez Maję Sołtysik. Całość wykonana jest ołówkiem. Głowa Anny jest lekko obrócona, ale wzrok spoczywa bezpośrednio na osobie patrzącej na portret.
ilustracja: Maja Sołtysik

Anna Alboth – dziennikarka i aktywistka, zajmuje się głównie tematyką mniejszości i migracji, publikuje w mediach polskich i zagranicznych. Zorganizowany przez nią Marsz dla Aleppo w 2017 r. był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Obecnie pracuje dla organizacji pozarządowej Minority Rights Group (MRG) jako koordynatorka projektu medialnego Media, Minorities, Migration. Z mężem prowadzi bloga „Family Without Borders”, który dwukrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych blogów w Polsce oraz otrzymał nagrodę „National Geographic Traveller” za najlepszy blog podróżniczy w roku 2011. 

Anna MikulskaRatowanie świata brzmi jak banał?

Anna Alboth: Ja się z tym nie zgadzam. Mamy coraz większe możliwości wpływania na rzeczywistość, a wraz z nimi rośnie odpowiedzialność za świat. Możemy i powinniśmy robić coraz więcej. 

Read More